KABLODER’İN 2019 YILI GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türk kablo sektörünün başvuru ve buluşma noktası Kablo Sanayicileri Derneği’nin (Kabloder) 2019 yılı Genel Kurul Toplantısı, 2 Mart Pazartesi günü gerçekleştirildi.

Türk kablo sektörünün önde gelen 21 üreticisini bünyesinde barındıran Kabloder, kurulduğu günden bu yana sektörün gelişmesi, sorunları tespiti ve çözüme ulaştırılması gibi konularla ilgili çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor. “Önce Güvenlik” diyen ve kalite konusunda yaptığı çalışmalar ile dikkat çeken Kabloder’in 2019 yılı Genel Kurul Toplantısı, 2 Mart günü Ataşehir Develi Restoran’da gerçekleşti.

Kabloder’in üyelerinin çoğunluğunun katıldığı Genel Kurul Toplantısı’nda, 2019 yılı değerlendirildi ve 2020 yılı planları üzerinde görüşüldü. Corning Kablo’nun misafir üye olarak yer aldığı toplantıda, yeni dönemde de güvenlik konusunun ön planda olacağını belirten Kabloder Başkanı Faik Kürkçü, “Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmaları, 2020 yılında ve sonrasında da yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. Bizim için her zaman ‘Önce Güvenlik’. Dilerim ki, sektörümüzün tüm paydaşları da bu süreçte bizimle birlikte hareket edecek ve sektörümüzü çok daha iyi noktalara, hep beraber getireceğiz. Türk kablo üreticileri 2019 yılında yaklaşık 2 milyar USD ihracat gerçekleştirdi. Bu ihracatın önemli bir kısmı, başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerine yapıldı. Kabloder olarak hedefimiz ülkemizi daha farklı ülkelere de ihracat yapacak hale getirip bir kablo üssü yapmak olacaktır.” dedi.

Son yıllarda ülkemize yapılan kablo ithalatı rakamlarının da konuşulduğu Genel Kurul’da özellikle Çin’den ithal edilen fiber optik kablo ithalatında gümrük vergisi olmaması ve herhangi bir denetimden geçmeden bu kabloların ülkemize girmesinin önlenmesi hususunda gerekli çalışmaların yapılacağı konuşuldu.

2019 yılı başında standart dışı kablolara karşı savaş açan Kabloder, sektördeki kalite bilincini artırmayı hedefliyor. Çalışmalarının başlangıç noktasını “Önce Güvenlik” şeklinde tanımlayan Kabloder, piyasada denetimlerin artması ve standartlara uygun olmayan üretim ve dağıtımı engellemek amacıyla, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile de iletişim halinde, yoğun bir şekilde çalışıyor.

Kabloder ve Kabloder’in gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında daha fazla bilgi almak için: www.kabloder.org