Türkiye kablo sektörünün önde gelen kuruluşlarından Borsan Kablo, İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu 2018” sıralamasında 38 sıra birden yükselerek 411. sırada yer aldı. Borsan Kablo’nun 501 milyon TRY olarak kayda geçen üretimden satışları, bir önceki yıla oranla yüzde 43 artış gösterdi. Borsan Kablo, İSO 500 sıralamasında 2012 yılından bu yana düzenli şekilde yer alıyor ve istikrarlı yükselişini sürdürüyor.

Basın Bülteni – 29 Mayıs 2018

15 farklı şirketle birçok farklı sektörde faaliyet gösteren ve 2.200 kişiye doğrudan istihdam sağlayan
Borsan Grup bünyesinde faaliyet gösteren Borsan Kablo, 2012 yılından bu yana yer aldığı İstanbul Sanayi Odası’nın ‘İSO 500: Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ sıralamasında istikrarlı yükselişini sürdürüyor.

Geçtiğimiz yıl, İSO 500’de 449. Sırada yer alan Borsan Kablo, 2018 yılında yerini 38 sıra yukarıya taşıdı ve 411. sırada yer aldı. Borsan Kablo’nun 2018 yılı üretimden satışları, bir önceki yıla oranla yaklaşık
yüzde 43’lük bir büyüme oranıyla, 501 milyon TRY düzeyinde gerçekleşti.

Üretimden Satışlar Yarım Milyar Düzeyini Aştı

Borsan Kablo’nun, başarı çıtasını sürekli daha yükseğe taşıdığını ifade eden Borsan Elektrik ve Aydınlatma Ürünleri Grubu CEO’su Mehmet Arbek Akay, “İSO 500 sıralamasında geçtiğimiz yıl 13 sıra yükselmiştik, bu yıl da yerimizi, 38 sıra yukarıya taşıdık. Yarım milyar TRY düzeyini aşan üretimden satışımızla, Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birisi durumundayız. Büyümeyi, paydaşlarımız için, ülkemiz ekonomisi ve istihdamı için ürettiğimiz değerleri sürdürülebilir kılmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Başta tüm çalışma arkadaşlarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimiz olmak üzere bu başarıda katkısı olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan Borsan Kablo, aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve en fazla ihracat yapan ilk 1000 firma arasında da düzenli bir şekilde yer alıyor.

Kalite, Teslimat, Maliyet Performansıyla Katma Değer Sunuyor

Borsan Kablo’nun, “2021 yılı sonuna kadar kablo ve LED aydınlatma üretimi yapan Türk sermayeli şirketler arasında KALİTE, MALİYET ve TESLİMAT performans göstergelerinde EN İYİ olmak ve global bir şirket kültürüne geçmek” vizyonu ile hareket ettiğini ifade eden Mehmet Arbek Akay, “Kalite, Teslimat, Maliyet performansımızla sağladığımız katma değeri ve dolayısı ile sürdürülebilir ve karlı büyüme hedeflerimiz doğrultusunda rekabetçi gücümüzü daha da ileriye taşımak için, kendimizi, sistemlerimizi ve süreçlerimizi sürekli geliştiriyoruz. Nitelikli, sürdürülebilir, karlı büyüme; ülkemize ve paydaşlarımıza değer katma hedefiyle hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.

Akay, 2019 yılına yönelik hedefleri de şu sözlerle özetledi: “2019 yılında yurt içi pazarın, konjonktürel nedenlerle yatay seyretmesini bekliyoruz; buna rağmen belirli bir büyüme öngörüyoruz. İhracat, 2019’da da önceliğimiz olmaya devam edecek. Üretimimizin ihracata yönlendirilen payını yüzde 65-70’ler seviyesine çekmeyi, iç pazarda ise katma değerli ve karlı büyüme istikrarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz.”

Bilgi için:        Süheyla İlhan / PRactice Communication Management

suheyla@practicecomm.com