Nexans Türkiye, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale gelecek “CPR (Yapı Malzemeleri Yönetmeliği)” ve “LAN Kablolarında Performans” konularına değinmek üzere hazırladığı  seminer programını İstanbul, İzmir ve Ankara’da tamamladı.
Ülkemizde, 10 Haziran 2016 tarihinde kablolar için yürürlüğe giren CPR (Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) kapsamında, hem mevcut kabloların hem de CPR uyumlu kabloların bir arada yasal olarak satılabileceği ve kullanılabileceği öngörülen geçiş dönemi 1 Temmuz 2017’de sona eriyor ve bu tarih itibarı ile CPR uyumlu kabloların kullanılması yasal bir zorunluluk haline geliyor. Nexans’ın iki bölüm halinde gerçekleştirdiği seminer programının ilk bölümünde “Yapı Malzemeleri Yönetmeliği”nin kapsamı, beraberinde getirdiği değişiklikler ve sorumluluklar detaylarıyla tartışılarak katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı.
“LAN Kablolarında Performans” konusunun ele alındığı ikinci bölümde ise LAN kabloları pazarındaki son durum, doğru LAN kablo seçimi ve uygulamada yaşanan problemler gibi konuların üzerinde duruldu.
Seminer programı, Nexans Türkiye Pazarlama Müdürü Ayhan Güngör ve Nexans Türkiye Teknik Müdürü Kamil Mutlu’nun sunumuyla gerçekleşti.
Nexans Türkiye Pazarlama Müdürü Güngör seminer programıyla ilgili olarak: CPR Türk kablo sektörü ve bizim için şu anda en önemli konulardan biri. Yeni yönetmelik için Haziran 2016’dan bu yana devam eden 1 yıllık geçiş süreci 1 Temmuz 2017 itibariyle sona eriyor. Yönetmeliğin kapsamı ve sektör paydaşlarının yasal yükümlülükleri gibi konuları semnerlerimizle aktarmaya devam ediyoruz.Türkiye’de halen kablolar için hangi uygulamada hangi CPR sınıflarının kullanılması gerektiğine dair herhangi bir yönetmelik veya standart bulunmuyor, dolayısıyla CPR kapsamında önümüzdeki dönemde netleşmesi gereken bir çok önemli nokta var. Üzerinde durmak istediğimiz bir diğer önemli konu olan LAN kablolarında performans konusu ile birlikte planladığımız seminerlerimiz Mayıs ayında hızlandı, çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek ve her zaman olduğu gibi teknik seminerler ve bilgilendirici dokümanlar ile iş ortaklarımıza destek olmaya devam edeceğiz. Özellikle kablolar için CPR ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isteyenleri www.nexans.com.tr/cpr adresini ziyaret etmeye davet ediyoruz.” dedi.