Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe dünya çapında lideri olan Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo’nun “Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu” üst üste 7.yıl artış gösterdi ve 2017 yılında 100 üzerinden 91,13’e yükseltti.

Türk Prysmian Kablo’nun 2017 yılındaki “Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu” açıklandı. Türkiye’de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisansı ile kurumsal yönetim derecelendirme faaliyetinde bulunan Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri firması tarafından her yıl hazırlanan çalışmada, Türk Prysmian’ın “Kurumsal Yönetim Derecelendirme” notu bu yıl da artış gösterdi ve 100 üzerinden 91,13 olarak güncellendi.

2016 yılında 100 üzerinden 90,92 olan Türk Prysmian’ın Kurumsal Yönetim Derecelendirme notu endekse dahil olduğu 2009 yılından beri, toplamda 13,55 puanlık bir artış yaşadı. Bu nottaki artış, Türk Prysmian’ın kurumsal yönetim ilkelerine verdiği önemi, bunu dinamik bir süreç olarak yürütmekteki kararlılığını gösteriyor.

Türk Prysmian Kablo, Pay Sahipleri bölümünden 91,94, Kamuyu Aydınlatma ve şeffaflık bölümünden 92,88, Menfaat Sahipleri bölümünden 92,26 ve Yönetim Kurulu bölümünden 88,81 olmak üzere ortalamada 91,13 puan alarak kurumsal yönetim ilkelerine en üst seviyede uyum sağladığını bir kez daha belgeledi.

Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri tarafından, ilk kez 2009 yılında yapılan değerlendirmede, Türk Prysmian’ın 77,58 olarak hesaplanan “Kurumsal Yönetim Derecelendirme” notu, 2010 yılında 80,79, 2011 yılında 81,50, 2012 yılında 84,39, 2013 yılında 86,55, 2014 yılında 90,62, 2015’te 90,90 ve 2016 yılında ise 90,92 olmuştu. Türkiye ekonomisine ve endüstrisine 50 yıldan uzun süredir aralıksız katkı sağlayan Türk Prysmian, SAHA’nın Temmuz 2017 tarihinde yayımladığı Dünya Kurumsal Yönetim Endeksi’ne (WCGI) göre 1. grupta yer aldı. Türk Prysmian, gelecek yıllarda da süregelen yükselişini sürdürmeyi hedefliyor.

Türk Prysmian Kablo’nun CFO’su Ercan Gökdağ, alınan notu “Şirketimiz Kurumsal Yönetim ile ilgili düzenlemelere son derece önem vermektedir. Geçmiş yıllardaki puanlarımız da göz önüne alındığında, derecelendirme notumuzun grafiğinin tutarlı bir şekilde yükseliş trendi gösterdiği görülmektedir. Bu da, Türk kablo sektöründeki tek halka açık şirket olarak faaliyetlerimizi adillik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk çerçevesinde gerçekleştirdiğimizi ortaya koymaktadır. Önümüzdeki yıllarda yapılacak iyileştirmelerle, Kurumsal Derecelendirme notumuzu daha da üst seviyelere taşımayı planlamaktayız ve bu yöndeki çalışmalarımızı da başlatmış bulunuyoruz.” şeklinde değerlendirdi.

Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su Erkan Aydoğdu ise, konuyla ilgili olarak “2011 yılında ilk defa duyurduğumuz ‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’ misyonumuzun sadece bir firma mottosu olmadığını belirtmek isteriz. Çalışanlarımızdan, kablolarımızla hayat verdiğimiz dünya çapındaki projelere kadar attığımız her adımda Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz, bunun için çalışıyoruz. Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notumuzu da, bu misyon doğrultusunda, her yıl olduğu gibi bu yıl da artırmayı başardık. Bu istikrarlı yükseliş, kurumsal yönetim ilkelerine verdiğimiz önemi, bunu sürekli ve dinamik bir süreç olarak yürütmekteki kararlılığımızı göstermesi açısından firmamız için ayrı bir önem taşıyor” dedi.

 Kurumsal Yönetim Derecelendirme Raporları’nın tam metnine Türk Prysmian Kablo’nun web sayfası www.prysmiangroup.com.tr içerisinde yer alan “Kurumsal Yönetim” başlığından ulaşabilirsiniz.