Yılın ikinci yarısından itibaren hizmete girecek olan yüksek gerilim kablo üretim tesisi ile birlikte Vatan Kablo; 400 Kv’a kadar kablo üretim kapasitesine sahip olacak. Kurulduğunda dünyada bu kapasitede üretim yapan üçüncü, Türkiye’nin ise en yüksek kapasiteli ve en hızlı yüksek gerilim kablo üretim tesisi olacak bu fabrikada, 2500 mm2 kablo kesitine kadar kablo üretimi yapılacak. Özellikle ana makinaların bulunacağı 72 mt yüksekliğindeki kulesi ile dönüş binası arası yapılacak olan 600 mt’lik üretim hattı; montaj şekli olarak ta Türkiye’de bir ilk olacak

1975’te kurulan ve Türkiye’nin en köklü kablo firmaları arasında yer alan Vatan Kablo’nun, Çorlu’da, 50 bin metrekaresi kapalı, 100 bin metrekaresi açık alandan oluşan tesislerde üretim yapıldığını belirten Pazarlama Müdürü Ali Tümkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üretimimiz, Bakır Çubuk ve Tel Üretim Tesisimize katotlar halinde gelen bakırların 1250-1300 derecelerde eritilerek sıvı bakır haline dönüştürülmesi ile başlamaktadır. UPCAST yöntemi ile çalışan tesisimiz de katotlar kablolarımızın içinde kullanılmak üzere %99,99 saflıkta 8 mm lik 12 mm lik ve 16 mm lik bakır filmaşin haline getirilirler. Tam otomatik olarak üretimin yapıldığı bakır tesisimizde sadece 3 kişi vardiyalı olarak görev yapmaktadır. Bakır üretim tesisimiz ile yıllık bakır üretim kapasitemiz 24.000 tona çıkmıştır.

Alçak Gerilim Tesisimiz, Orta ve Yüksek Gerilim Tesisimiz ve Bakır Çubuk ve Tel Üretim Tesislerimiz ile entegre bir tesise dönüşen firmamız, yüksek kalite anlayışı, ARGE bölümüne yapmış olduğu yatırımlar ve müşteri memnuniyeti ilkesi ile uluslararası ölçekte bir Türk markası olma yolculuğunda hızla büyümeye devam etmektedir.

Ayrıca; sahip olduğu kapsamlı ürün ve sistem sertifikaları; TSE,VDE,KEMA,GOST-R,UKR-SEPRO,HAR,TS EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem Belgesi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri Belgesi ile müşterilerine güven vermektedir.

Vatan Kablo Metal End. Ve Tic. A.Ş. olarak, vizyonu “10 yılda 10 dünya markası yaratmak” olan dünyanın ilk devlet destekli markalaşma programı olan TURQUALITY deki “ İLK KABLO ÜRETİCİSİ” olmanın haklı gururu içerisindeyiz.

TURQUALITY, markalaşma potansiyeli olan ürün gruplarına sahip firmaların, uluslararası pazarlarda kendi markalarıyla global bir oyuncu olabilmeleri amacıyla oluşturulmuş destek platformudur. Bu kapsamda uluslararası denetleme şirketinin yapmış olduğu denetlemeleri, tüm birimlerimiz başarıyla geçerek TURQUALITY programına 2012 yılından beri dahil olmuş bulunmaktayız.

Kablo insanların hayat kalitesini yükselten en önemli unsurlardan biridir. Hayatın hemen her alanında kablo kullanılmaktadır. Kabloyu oluşturan hammaddelerin en önemlisi ise bakırdır. İyi ve kaliteli kablodaki en önemli etken kullanılan bakırın saflığıdır. Bakırın saflık yüzdesinin yüksek olması, elektrik iletkenliğinin yüksek olmasını sağlar. Maalesef sektörümüzün en önemli sorunu hurda bakır kullanımıdır. Bu şekilde haksız rekabet ortamı yaratan bazı firmalar, insanların can ve mal güvenliğini de hiçe saymaktadırlar.Bu yüzden kablo tüketicilerinin marka kabloları kullanmasını tavsiye ederiz.