Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği (TET) 2020 yılı İhracat Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. Nexans Türkiye, TET tarafından dağıtılan ödüllerde, kablo altsektöründe en yüksek ihracat rakamına imza atan üretici ödülene layık görüldü. Böylece, bu klasmanda şampiyoluğunu 5 yıldır korumuş oldu.

2020 yılında, global satış ağıyla birlikte, 50 farklı ülkedeki 100’den fazla müşteriye hizmet veren Nexans Türkiye, Mecidiyeköy, Denizli ve Tuzla’daki tüm çalışanlarıyla, müşteri odaklı bir yaklaşım sergileyerek güçlü uygulamalar geliştirdi ve böylesine bir başarıya imza attı.

Nexans Türkiye Satış Direktörü Emre Erol: “Bu klasmanda liderliğimizİ korumaktan ve Türkiye’nin ekonomisinde böyle önemli bir rol oynamaktan dolayı çok mutlu ve gururluyuz. Çalışmalarımızın karşılığında böylesi değerli ödüllere layık görülmek bizi her yıl daha da güçlendiriyor ve motive ediyor. Bu başarıda katkısı bulunan tüm Nexans Türkiye çalışanlarını tebrik ediyorum”.

2020 Cable Export Awards Has Announced by TET, The Winner is Nexans Turkey

2020 Association of Electrical and Electronics Exporters (TET) Export Achievement Awards found their owners.  Nexans Turkey has been awarded as the “Export Champion Cable Manufacturer” and thus hold its championship for 5 years in a row.

In cooperation with global sales network of Nexans, over 100 customers in 50 different countries were served within 2020. All team members of Nexans Turkey in Mecidiyeköy and two factories (Denizli & Tuzla) have worked hard to develop strong practices with a customer oriented approach so that such a success was received. 

Emre Erol, Nexans Turkey Sales Director, who received the award on behalf of Nexans Turkey added: “We are happy and proud maintaining our leadership in this classification and playing an important part in Turkish economy. To be rewarded with such valuable awards in return for our hard work further strengthens and motivates us every year. I would congratulate all the employees of Nexans Turkey who contributed to this success”.