Afyon Kocatepe Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü işbirliği ile Ticari Pazarlama ve İletişim Sorumlumuz Emrah Kebabcı, Pazarlama ve İletişim Trendleri eğitimi gerçekleştirdi.

16 Mart 2017 tarihinde 2M Kablo Ticari Pazarlama ve İletişim Sorumlusu Emrah Kebabcı, Afyon Kocatepe Üniversitesi Elektrik Bölümü işbirliği ile gerçekleştirdiği eğitimde işletmelerin rekabet üstünlüğü sağlamasında en önemli unsurlardan biri olan Pazarlama ve İletişim Trendleri konusunda öğrencileri bilgilendirdi. Bütünleşik pazarlama iletişimini verdiği çarpıcı örnekler ile açıklayan Kebabcı, pazarlama iletişimi çalışmalarının daha etkin ve daha planlı bir şekilde uygulanmasının önemini öğrencilere belirtti.

Sunumunda değindiği pazarlama iletişimi karması öğelerinin her birinin işletme amaçlarıyla uyumlu ve tutarlı olması gerektiğinin altını çizen Kebabcı, şirketlerin pazarlama iletişimi stratejileri gerçekleştirirken, belirlemesi gereken amaçların neden uzun vadeli olması gerektiğini sunumu merakla takip eden öğrencilere aktardı.

Pazarlama iletişiminin temelini oluşturan 7P’yi öğrencilere detaylıca açıklayan Kebabcı, pazarlama iletişimi kavramı içerisinde yer alan reklam, halkla ilişkiler, satış geliştirme, satış personeli ve kişisel satış, ürünün ambalajı, stili, rengi, marka, satış noktalarının yeri ve niteliği, müşteri hizmetleri, satış sonrası hizmetler, doğrudan pazarlama, pazarlama araştırmaları, yeni ürün geliştirme gibi kavramların ne anlama geldiğini öğrenciler ile tartıştı.

Pazarlama ve iletişim trendleri konusunda öğrencileri bilinçlendirmek, öğrencilere kariyer ve iş süreçleri hakkında yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilen eğitime katılım oranı yüksekti.

Öğrencilere ‘’pazarlama, pazarlama evreleri, pazarlama yönetim süreci, dijital medya, dijital pazarlama trendleri’’ arama motoru optimizasyonu (SEO), ücretli reklamlar nasıl etkili bir şekilde kullanılır ‘’ konularını da aktaran Kebabcı, eğitimini öğrencilerin sorularını cevaplayarak tamamladı.

Enerji, Ulaştırma (gemi & yat, demiryolları, karayolu tünelleri, havacılık), endüstri, inşaat, madencilik, petrokimya, jeotermal vb. gibi sektörlerde öğrenciler için birçok iş fırsatı olduğuna dikkat çeken ve öğrencilerde farkındalık oluşturmaya çalışan Emrah Kebabcı, öğrencilerin üniversite eğitimleri süresince kendilerini geliştirmelerini istedi.

Öğrencilerin sektörde çalışmaya başladıklarında pazarlama departmanları ile hangi konularda çalışmaları gerektiğine değinen Kebabcı, gerçekleştirdiği sunum sonunda öğrencilerin kendilerine uygun bir şirket ve pozisyonda çalışabilmeleri için şimdiden kariyer planlaması yapmalarının önemine değindi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Elektrik Hakkında

Elektrik Mühendisleri elektrik enerjisinin üretimi, iletimi, dağıtımı, enerji sistemleri ve elektrik enerjisi ile çalışan her türlü elektrikli cihazların tasarımı, geliştirilmesi, korunması, denetimi, güvenliği ve işletilmesi konularıyla ilgilenir. Afyon Kocatepe Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü kazanan öğrencilere elektrik mühendisliği eğitiminin gerektirdiği temel derslerin okutulmasının yanı sıra Elektronik, Bilgisayar sistemleri üzerine seçmeli ders alma imkânı da sunulmaktadır. Bölümde kadrolu alanlarında uzman öğretim üyelerinin yanı sıra Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar sitemleri konularında uzman üniversitemizin çeşitli bölümlerinde görev yapan öğretim üyeleri de seçmeli dersler vermektedir.

Tam zamanlı ve kısmi zamanlı olarak bölümde ders vermekte olan öğretim üyeleri ve Afyon Kocatepe Üniversitesi’ndeki mevcut laboratuvar ve ekipmanlar sayesinde kaliteli bir Elektrik Mühendisliği eğitimi verilmesi hedeflenmektedir.