Dünyanın kablo ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Prysmian Group, 2018 yılının ilk yarısında önemli bir birleşmeye daha imza attı. General Cable hisselerini 3 milyar dolara devralan Prysmian Group, bu imza ile dünya çapında çalışan sayısını 30 bine, fabrika sayısını ise 112’ye çıkardı.

 Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe 140 yılı aşan birikim ve tecrübesiyle dünya lideri olan Prysmian Group, 2011 yılında Draka ile gerçekleştirdiği birleşmenin ardından 2018 yılında bir büyük satın almaya daha imza attı. Prysmian Group ve General Cable arasında başlayan birleşme süreci sonunda, Prysmian Group, hisse başına nakit 30 dolar ödeyerek General Cable’ı satın aldı ve sektördeki liderliğini pekiştirmiş oldu.

Kıtalararası konum artık daha güçlü

Prysmian Group ve General Cable’ın Yönetim Kurulları tarafından oybirliğiyle onaylanan; borçları ve tüm yükümlülükleri dahil olmak üzere, toplam değeri 3 milyar dolar olan bu işlem, öngörülenden erken bir tarihte tamamlandı. Bu satın alma sonrası Prysmian Group faaliyet gösterdiği 50 ülkede, fabrika sayısını 112’ye, Ar-Ge merkezi sayısını 25’e, çalışan sayısını da 30 bine çıkardı. Prysmian Group’un yaklaşık 8 milyar euro olan cirosunun, satın alma sonrasında toplam 11 milyar euro seviyelerine çıkması bekleniyor.

Birbirlerini hem vizyon hem de kalite ile destekleyen iki dünya devinin bir araya gelmesiyle birlikte Prysmian Group ürün ve hizmetlerini bir üst seviyeye taşıyor. Ürünler, markalar, teknolojiler ve en önemlisi müşteri hizmetleri açısından genişleyerek Kuzey Amerika’daki varlığını güçlendiren Prysmian Group, Avrupa ve Güney Amerika’da da konumunu pekiştirmiş oldu.

“Sektöre inovatif ürünler sunmaya devam edeceğiz”

Dünya kablo sektörünün en önemli iki firmasının birleşmesiyle ilgili olarak Prysmian Group Türkiye’nin CEO’su Erkan Aydoğdu, “Dünya kablo sektöründe ideal bir uyum ortaya çıkaran bu birleşme, sektörün gelecekteki fırsatlarını değerlendirmek ve zorluklarını karşılamak için iyi bir konumda bulunmamızı sağlıyor. Bu imza neticesinde, dünya kablo sektörüne çok daha güçlü bir ürün ve hizmet yelpazesi ile inovatif çözümler sunmaya devam edeceğiz. Sektördeki sağlam duruşumuz ile ilerlediğimiz başarı yolumuzda daha güçlü ve emin adımlar atacağız. Prysmian Group Türkiye olarak, böyle büyük bir grubun parçası olmaktan ve bu süreçler içerisinde yer almaktan dolayı gurur ve onur duyuyoruz.” dedi. Kablo sektörü için büyük bir önem taşıyan imzanın 2018 yılı hedeflerini daha ileriye taşıdığını vurgulayan Aydoğdu, “2018 yılının ilk yarısını böyle önemli bir birleşmeyle bitirdik. Bu imza kapsamında yılın geri kalanı için, şimdiye kadar olduğu gibi, Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz misyonumuz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmeyi ve ülkemizin geleceğine katkı sağlayacak projeler içerisinde yer almayı hedefliyoruz.” dedi.

Prysmian Group Türkiye Hakkında

Merkezi 1964 yılından bu yana Mudanya’da (Bursa) olan Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş. bünyesinde, 2017 yılı sonu itibariyle 470 kişi çalışmaktadır. Prysmian Group Türkiye’nin ürün yelpazesi kapsamında, Prysmian ve Draka markaları ile, 220 kV’a kadar olan tüm enerji kabloları, 3.600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları ile fiber optik kabloları, demiryolu sinyalizasyon kabloları, asansör sistemleri, stüdyo broadcast kabloları ve özel kablolar bulunmaktadır. Prysmian Group içinde öncelikli bir ihracat merkezi olan ve 2017 yılında toplam yaklaşık 1.176.349.873 TL olan cirosunun %27’sini ihraç eden Türk Prysmian Kablo, Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görmektedir. Daha fazla bilgi için: www.prysmiangroup.com.tr  

 Prysmian Group Hakkında

Prysmian Group, enerji ve telekomünikasyon kabloları endüstrisinde, 2017 yılında 8 milyar Euro’ya yakın satışları, 20.000 çalışanı, 50 ülkede faaliyet gösteren 82 fabrikası ile bir dünya lideridir. Yüksek teknoloji ürünleri pazarında yer alan Prysmian Group, geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine; teknoloji ve bilgi birikimine sahiptir. Prysmian Group, ürün yelpazesi kapsamında; enerji iletimi ve dağıtımı için yeraltı ve denizaltı kablo ve sistemleri; çeşitli endüstriyel sektörlerdeki uygulamalar için özel kablolar; video, bilgi ve ses iletimi için optik fiber ve kablolar ve bakır telekom kabloları bulunmaktadır. Prysmian Group’un temel rekabet güçleri arasında, yenilikçi ürün ve üretim süreçleri ve sahip olduğu geniş coğrafi alanı ile müşteri memnuniyetine ve müşteri hizmetlerine verdiği önem yer almaktadır. 2011 yılında Draka’yı bünyesine katan Prysmian Group, Milano borsasında işlem görmektedir. Daha fazla bilgi için: www.prysmiangroup.com