Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması yapan şirketleri” araştırmasının 2017 yılı sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre kablo sektöründe “Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan” şirket; Prysmian Kablo oldu.

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Kablo, Turkishtime Dergisi tarafından yapılan araştırma sonucunda bu yıl Türkiye’nin Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan ilk 250 şirketi arasında 4 milyon 949 bin 232 TL ile kablo sektöründe birinci sırada yer aldı. Araştırma sonuçları, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin her yıl açıkladığı “TİM 1000 – İlk 1000 İhracatçı Firma” araştırması kapsamında açıklanan verilerden ve hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören halka açık şirketlerin yıl sonu bilançolarında yer alan bilgilerden yola çıkılarak yapıldı.

‘‘Sektörünün en kapsamlı tasarım, inovasyon ve ürün geliştirme altyapısına sahibiz’’

Prysmian Kablo olarak, Mudanya’daki Ar-Ge Merkezi ile sektörünün en kapsamlı tasarım, inovasyon ve ürün geliştirme altyapısına sahip olduklarını belirten Prysmian Kablo Ar-Ge Müdürü Zekeriya Şirin ise gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında şunları söyledi: “35 kişiden oluşan uzman kadromuz ile yüksek performanslı, verimliliği ve güvenliği ön planda tutan inovatif çözümler sunuyoruz. Merkezimizde, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne (CPR) uygun yangın güvenliği sağlayan enerji ve haberleşme kabloları, yangına dayanıklı fiber optik kablolar olan Firetuff kablolar geliştirdik. Ayrıca, 2018 yılında solar kablo, Rolling Stock, özel demiryolu kabloları, OGP sektörü için Enstrümantasyon kabloları, Minitüp fiber optik kabloları gibi farklı alanlarda çalışmalarımıza devam ettik. Önümüzdeki dönemlerde yatırımlarımızı hız kesmeden gerçekleştirmeyi planlıyoruz”.

Sektörde bir ilk: Sanayi ve Bilim Bakanlığı tarafından onaylı Ar-Ge Merkezi

Kablo sektöründe “Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması yapan” şirketi olarak birinci sırada yer almaktan gurur duyduklarını ifade eden Prysmian Kablo CEO’su Erkan Aydoğdu, inovasyon ve gelişime öncülük ederek, çevreye duyarlı yeni ürün ve sistemler üzerinde yatırımlarına devam edeceklerini söyledi. Aydoğdu, “Mudanya fabrikamızda bulunan Ar-Ge Merkezimiz, uluslararası platformda, kablo üretimi ve malzeme teknolojileri konusunun lideri Prysmian Group bünyesindeki 25 Ar-Ge Merkezi’nden biridir. Kablo sektöründeki ilk Sanayi ve Bilim Bakanlığı tarafından onaylı Ar-Ge Merkezimizdeki inovasyon ve ürün geliştirme çalışmalarına ek olarak, tamamlanmış 3, devam eden 3 ve başvuru aşamasında 2 olmak üzere, toplamda 8 adet Tübitak projemiz bulunuyor. Merkezimizde yeni teknolojilerle yatırımlarımıza devam etmeyi hedefliyoruz’’ dedi.