1.000 yatak kapasiteli, yaklaşık 55.000 m2  oturum alanı olup,  300.000 m2 kapalı alana inşa edilen Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi  projesin de kullanılan tüm zayıf akım kablolarının markası Ören Kablo.

Proje olası bir depremin hemen ardından kesintisiz hizmet verebilecek şekilde yapıldı. Projenin temeline yerleştirilen ileri teknoloji ekipmanlar vasıtası ile depremlerin neden olduğu kuvvetli yer hareketlerinin yapının üzerine getirdiği ek yüklerin etkileri sınırlandırılacak. Japonya başta olmak üzere deprem tehlikesiyle karşı karşıya olan gelişmiş birçok ülkede yıllardır başarı ile uygulanan bu yeni teknik, aynı zamanda “Depremden Bağımsız Bina” teknolojisi olarak da adlandırılıyor.

Türkiye’ de ilk Yeşil Bina (Leed Gold) Sertifikası’na aday kamu hastanesi olan ve Enerji tasarruf sistemleriyle donatılacak hastane, trijenerasyon yöntemiyle kendi elektriğinin bir kısmını doğalgazdan üretebilecek. Açığa çıkan ısı enerjisiyle de hastanenin ısıtılması ve soğutulması sağlanarak, işletme maliyetleri önemli ölçüde azaltılacak.

Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi projesin de Yangın Alarm Kabloları, Haberleşme Kabloları, Yangına Dayanıklı Kablolar, Koaksiyel Kablolar, Data Kabloları ve Sinyal-Kontrol Kabloları kullanıldı..

ÖREN Kablo markalı kullanılan tüm kablolar yangın anında alevi geciktiren ve yangın anında zehirli ve aşındırıcı gazlar yaymayan özelliğe sahip. Geçmişte meydana gelen büyük ve ölümlü yangınların genişlemesine kabloların neden olduğu bir gerçek. Ölümlerin büyük çoğunluğunun da yangın anında ortaya çıkan zehirli gazlar olduğu kanıtlandı. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu bu gibi projelerde bilinçli tercihler yapılması bu nedenle çok önemli.

Neden ÖREN Kablo?

1979 yılında İstanbul’da kurulan ÖREN Kablo, İstanbul Silivri’de bulunan üretim tesisin de sürekli devam eden yatırımları ile 9.000 m2′ kapalı alan’ da üretimini gerçekleştiriyor.

Yeniliğe ve gelişime açık uzman bir kadro ile çalışmaya özellikle önem veren firmanın İstanbul’daki Perpa Ticaret Merkezinde Yurtiçi Satış Merkezi, Ankara, Adana ve İzmir’de satış noktaları bulunuyor.

Üretiminin % 60 lık kısmını iç piyasa olmak üzere % 40 lık kısmını Avrupa ülkelerine ihraç eden ÖREN Kablo’ nun ihracat yaptığı ülkeler;

ALMANYA, ANGOLA, AZERBAYCAN B.A.E. ,BELÇİKA, BULGARİSTAN, CONGO, DANİMARKA, ETİYOPYA ,FRANSA, GABON, IRAK, İNGİLTERE İRAN, İSPANYA, İSRAİL, İSVEÇ, İSVİÇRE, İTALYA, KAMERUN, KATAR, KAZAKİSTAN, KKTC, MAKEDONYA MALTA ,MISIR, NORVEÇ, PAKISTAN, PARAGUAY, POLONYA, SIRBİSTAN, SİNGAPUR, SLOVAKYA, ŞİLİ TUNUS, ÜRDÜN..

Türkiye’ nin ilk koaksiyel kablo üreticisi olma ünvanına sahip olan ÖREN kablo’ nun Ürün gruplarından bazıları; Kontrol Kabloları, Yangına Dayanıklı Kablolar, Koaksiyel Kablolar,  CCTV-Bileşik Kablolar, Enerji Kabloları, Dahili Telefon ve Yangın Alarm Kabloları, BUS Kablolar, Veri İletişim Kabloları..

Kendi  konusun da dünyadaki talep ve gelişmeleri de yakından takip eden ÖREN KABLO; yangına dayanıklı kablolarda da özellikle yurt dışında önemli bir pazara sahiptir. Yangın kabloların da Alman VDE, Tüv Rheinland , diğer ürün grupların da TSE ve TSEK sertifikaları mevcuttur.

ÖREN Kablo  mevcut ürün gamının yanı sıra Data Kablolarında sektörün yüksek frekansta çalışabilen kablolara olan ihtiyacını karşılamak için yüksek frekansta çalışan Data kablolarını da sektöre sunuyor. Mevcut üretim parkurunda  500MHz’e kadar çalışabilen Cat6A tipi ürünler üretebiliyorken,  600MHz seviyesinde Cat7 kablolar ve 1.2 GHz frekans seviyesin de çalışan Cat7a tipi ürünleri sektörle buluşturmaya devam ediyor..