Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’nin 1 Temmuz 2017’de kablolar için kanunen zorunlu olmasından sonra Prysmian Kablo, Türk kablo sektöründe ilk kez, Cca-s1d2a1 sınıfı Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) uyumlu kablo üretimine ve tedariğine imza atarak, sektöründe bir ilki daha gerçekleştirdi.

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Kablo, 1 Temmuz 2017 tarihinde kablolar için kanunen zorunlu hale gelen CPR Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamında, Cca-s1d2a1 sınıfı, Afumex™ LSOH kabloların üretimine ve tedariğine imza atarak, Türk kablo sektöründe bir ilki daha gerçekleştirmiş oldu. Prysmian Kablo’nun Bursa’da bulunan Tofaş Ar-Ge Merkezi için ürettiği kablolar, firmanın sektördeki öncü konumunu pekiştiriyor.

Türk kablo sektöründe CPR sertifikasını alan ilk firma olan ve bu konudaki uzmanlığı ile sektörün öncülüğünü üstlenen Prysmian Kablo, CPR konusunda bilgilendirme çalışmalarına 2017 yılının Mayıs ayında başladı ve bugüne kadar, 4 farklı şehirde 11 seminer düzenledi ve 2000’den fazla kişiyle bir araya geldi. Üstlendiği öncülük misyonu ile CPR konusunda gerçekleştirdiği çalışmaları sosyal sorumluluk bilinci ile ele alan Prysmian Kablo, sektörü bir adım öteye taşımaya destek olacak her çalışmada yer almaya devam ediyor.

Sahip olduğu sosyal sorumluluk bilincini üretim faaliyetlerine de yansıtan Prysmian Kablo, Tofaş’ın Bursa’da yer alan Ar-Ge Merkezi’nde kullanılmak üzere CPR uyumlu Cca-s1d2a1 sınıfı, Afumex™ LSOH kabloların üretimine imza attı. Yarım asra yakın birikimiyle, “dünya kalitesinde” ve “müşteriye en uygun” ürünleri sunma konusundaki çalışmalarını aralıksız sürdüren Tofaş, 18.090 metrekare üzerinde hizmet veren Ar-Ge Merkezi’ni yenilerken, doğru ürün seçiminde hassas davranarak yüksek kaliteye özen göstermeye devam ediyor. Bu kapsamda tercih ettiği CPR uyumlu Cca-s1d2a1 sınıfı, Afumex™ LSOH kablolar ile, bugüne kadar otomotiv sektöründe en iyi Ar-Ge Merkezi seçilen bu yapıyı, daha da ileriye taşımayı hedefliyor.

Prysmian Kablo CEO’su Erkan Aydoğdu, “Hayat verdiğimiz projelerle, gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla, 2011 yılında verdiğimiz sözü tutuyoruz: ‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’. Bu kapsamda üzerinde durduğumuz Yapı Malzemeleri Yönetmeliği, yani CPR da bizim için son derece önemli. CPR’ın sektörümüzde köklü değişikliklere sebep olduğu ve önümüzdeki dönemde daha da olacağı çok açık. Bugün Türk kablo sektöründe yeni bir ilke daha imza atmamıza vesilen olan Tofaş ailesine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Yeni Yönetmelik Sektöre Neler Getiriyor?

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği, yapılarda kullanılan malzemelerinin temel karakteristikleri ile ilgili performans beyanlarını ve malzemelere CE işaretinin iliştirilmesinin kurallarını belirlerken, CPR sertifikası kabloların yangına tepki performanslarını tescil ederek Yönetmeliğe uygunluğu belgeliyor.

CPR’ın kablo sektöründeki uygulamalarını düzenleyen EN 50575 standardı ise, bina ve altyapı dahil olmak üzere, herhangi bir yapıda kullanılan güç, kontrol ve iletişim kablolarının yangına tepki performansı gerekliliklerini, bu gerekliliklerle ilgili testleri ve uygunluk değerlendirmeleri ile ilgili kriterleri belirliyor.

CPR ilgili daha fazla bilgiye, Prysmian Kablo’nun web sitesinden, www.prysmiangroup.com.tr/cpr adresinden ulaşılabilir.