“Hayata enerji verir” sloganıyla müşterilerine yüksek performanslı kablo ve kablo çözümleri sunan Nexans, BICSI tarafından düzenlenen  “BICSI Tech-day İstanbul” etkinliğine katılarak dinleyicileri CPR hakkında bilgilendirdi.

Nexans Pazarlama Müdürü Ayhan Güngör’ün de katılımıyla gerçekleşen panelde, bina kablolamalarında yapı malzemeleri yönetmeliği ile gelen yeni gereklilikler hakkında son gelişmeler ziyaretçilerle paylaşılarak,  dinleyicilerden gelen sorular yanıtlandı. Panel, sektörün önde gelen isimlerinden Sabri Günaydın’ın moderatörlüğünde gerçekleşti.

Yapı malzemelerinin yangına tepki performansı için yeni ve zorunlu bir dil getiren Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne (CPR) dair son gelişmeler “Bina Kablolama Altyapısı için Yeni CPR Gereksinimleri” konulu panelde paylaşıldı.

“Construction Products Regulation”, Türkçesi ile “Yapı Malzemeleri Yönetmeliği” anlamına gelen CPR, ülkemizde 10 Haziran 2016’da yürürlüğe girdi; 1 Temmuz 2017’ye kadar ise hem mevcut hem de CPR uyumlu kabloların bir arada yasal olarak satılabileceği ve kullanılabileceği bir geçiş dönemi bulunuyor. Geçiş döneminde, ulusal yetkililer ve görevli işletmeler kabloların performans düzeyini Euroclass sınıflandırma dilini kullanarak düzenleyecek, diğer yandan 1 Temmuz 2017’den itibaren, CPR gereğince, üreticilerin, yapılardaki tüm sabit kablolar için CE markalamasına sahip olması gerekecek.

Sektörü bekleyen tüm bu yeniliklerden hareketle, bu 1 yıllık geçiş süresince ve sonrasında, eğitici belgeler ve teknik seminerlerle iş ortaklarına destek olmak amacıyla yola çıkan Nexans, panelde yönetmeliğin yasal kapsamı ve amacı, kablolar için CPR sınıflandırması, CE markalama süreci, Euroclass sınıflandırmaları, Türkiye’de düzenlemelerle ilgili mevcut durum, tüm partilerin sorumlulukları, gelecek dönemde uygulanacak standartlar ve uygunluk onay sürecinin nasıl işleyeceğine dair bilgileri sektör temsilcileri ile paylaştı.